Anne Karnındaki Bebeğin Zeka Gelişimi

Anne karnındaki bebeğin gelişimi, sağlığı, zekası annesiyle ilişkilidir. Annenin dengeli ve düzenli beslenmesinin bebeğin haftalara göre olması gereken ağırlığa ulaşmasını sağlar. Doğum sonrası ise annenin yapması gereken tek şey bebeğini anne sütü ile besleyerek zeka gelişimine katkı sağlamak. Anne karnında bebeğin zeka gelişimi annenin sağlıklı bir gebelik süreciyle alakalıdır. Zira bebeklerin beyin gelişiminin çoğu anne karnında iken tamamlanır. Anne karnında beş ayını tamamlayan bir bebeğin dokunma ile işitme duyuları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden hamilelikte omega3 ile protein yönünden zengin olan deniz ürünleri beyin gelişimi açısından çok faydalı olur.

Anne karnında folik asidin önemi

Anne gebeliğinin 2. Veya 12. Haftasında yeterince folik asit almalıdır. Almadığı takdirde beyinle alakalı anormallikler ve doğuma bağlı gelişim bozuklukları riski artabilir. Ayrıca annede kan yapıcı olan organlarda kansızlıkla alakalı durum ortaya çıkabilir. Gebelerin folik asidi karşılayan bazı besinleri tüketmelerinde büyük fayda vardır.

Anne karnında çinkonun önemi

Çinko takviyesi iyi yapılan anne adaylarının doğumları daha kolay ve sağlıklı, fetüsünde oldukça sağlıklı olduğu gözlenmektedir. Ayrıca düşük kilolu ve eksik ay doğanlarda hasta olma riskinin daha az olduğu görülmektedir. Çinkonun bulunduğu doğal besinler et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve yumurtadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s