Bebeklerde Havale Belirtileri

Bebeklerde Havale Neden ve Belirtileri

Bebeklerde görülen ateşli hastalıkların ilk sırasında yer alan havale, özellikle de yüksek ateşe duyarlı olan bebeklerin vücut ısılarının ani yükselmesine ve buna bağlı olarak da şuurda azalma ve nöbet geçirme hali olarak tanımlanıyor.

Havalenin nedenleri

Beyin fonksiyonlarında gerçekleşen bir takım yapısal değişikler, çevresel ve bebeğin gelişimsel süreci, genetik nitelikler, anne karnında oluşan yanlış fizyolojik yapılanmalar, kapılan bir mikrop, geçirilen bir hastalığın vücutta yarattığı yüksek ateş havaleye neden olabilmektedir.” Havale geçiren bir bebeğin en kısa sürede bir acil servise yetiştirilmesi gereklidir.

Bazı anne ve babalar, bebeklerde görülen ateşi kendi imkânları ile düşürmeye çalışırlar. Havale, ateşin vücutta kısa sürede artmasıyla meydana gelir ve bebekte kalıcı olumsuz sonuçları da meydana getirebilir. Bebek bilinç kaybı yaşar, vücutta bir takım kesilmemeler ve hareketsizlikler yaşanır. Renk solgunlaşır. Gözlerde kayma, beyinde kalıcı hasar, gelişim geriliğinin yaşanması ağır kalıntılardandır. Eğer zamanında müdahale edilmezse ne yazık ki bebeklerin ölümüne bile neden olabilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s