Süresi Biten Cpanel+Apache de Gerçek Subdomain Açma

Google üzerinden yaptığım uzun soluklu araştırmalara rağmen Cpanel lisansının süresi bitince subdomain nasıl açılacağını bulamadım. Bende SSh ve Apache üzerine derinlemesine inerek şunu keşfettim Öncelikle anlatacağım subdomain açma yöntemi Apache web server üzerinedir. Nginx için farklı konuda anlatacağım. SSh ile sunucuya bağlandıktan sonra isteyenler WinSCP ile bağlanadabilir. Klasörü Aç (WinSCP)

/usr/local/apache/conf

Klasör içindeki http.conf isimli dosyayı düzenleyeceğiz. Bunu yaparken aşağıdaki yazıyı arayın. Bulduğunuz bu uyarının altında sunucuda kurulu olan ve doğru düzgün çalışan bir sitenizin apache ayarları bulunuyor bunlar üzerinde değişiklik yapacağız size örnek olması bakımından kendi ayarlarımı göstereceğim siz buna göre kendi subdomaininiz ekleyebilirsiniz.

# DO NOT EDIT. AUTOMATICALLY GENERATED. IF YOU NEED TO MAKE A CHANGE PLEASE USE THE INCLUDE FILES.

Ekleyeceğiniz Subdomainin Apache için gerekli conf ayarları.

# DO NOT EDIT. AUTOMATICALLY GENERATED. IF YOU NEED TO MAKE A CHANGE PLEASE USE THE INCLUDE FILES. <VirtualHost sunucuipadresi:80> ServerName subdomain.siteadresi.com ServerAlias www.subdomain.siteadresi.com DocumentRoot /home/ana_site_kullanıcı_adı/public_html/subdomain ServerAdmin webmaster@subdomain.siteadresi.com UseCanonicalName Off CustomLog /usr/local/apache/domlogs/subdomain.siteadresi.com combined CustomLog /usr/local/apache/domlogs/subdomain.siteadresi.com-bytes_log “%{%s}t %I .\n%{%s}t %O .” ## User ana_site_kullanıcı_adı # Needed for Cpanel::ApacheConf UserDir enabled ana_site_kullanıcı_adı <IfModule mod_suphp.c> suPHP_UserGroup ana_site_kullanıcı_adı ana_site_kullanıcı_adı </IfModule> <IfModule !mod_disable_suexec.c> <IfModule !mod_ruid2.c> SuexecUserGroup ana_site_kullanıcı_adı ana_site_kullanıcı_adı </IfModule> </IfModule> <IfModule mod_ruid2.c> RUidGid ana_site_kullanıcı_adı ana_site_kullanıcı_adı </IfModule> ScriptAlias /cgi-bin/ /home/ana_site_kullanıcı_adı/public_html/subdomain/cgi-bin/ # To customize this VirtualHost use an include file at the following location # Include “/usr/local/apache/conf/userdata/std/2/ana_site_kullanıcı_adı/subdomain.siteadresi.com/*.conf” </VirtualHost>

Açıklamalar

  • ana_site_kullanıcı_adı : subdomain ekleyeceğiniz ana sitenin FTP’den bağlanırken kullandığınız kullanıcı adıdır.
  • subdomain: eklemek istediğiniz alt alan adı yani subdomaindir.
  • siteadresi.com : subdomain ekleyeceğiniz sitenin ana adresidir.
  • Sunucu ip adresi: VPS’e bağlanırken kullandığınız ip adresidir.

Not: Yukarıda verdiğim ayarları apachenin httpd.conf dosyasına gerekli düzenlemeleri yaparak ekleyedebilirsiniz. ama en garanti yol mevcut ana sitenin ayarlarını alarak yukarıda kırmızı ile belirttiğim yerlere göre düzenleyip ana sitenin ayarlarının altına ekleyerek dosyayı kaydedin. (eğer daha önce CPANEL lisansı varken açtığınız bir subdomain varsa onun conf ayarları üzerinde gerekli yerleri dğeiştirerek de ekleyebilirsiniz) 2. Adım. yine WinSCP ile aşağıdaki dosyayı açarak düzenliyoruz. (siteadresi.com subdomain eklenecek ana sitenin adresidir.)

var/named/siteadresi.com.db

açılan dosyanın en altına

subdomain 14400 IN A sunucuipadresi  www.subdomain 14400 IN A sunucuipadresi

Apache ye Restart attıktan yada makineyi reboot yaptıktan sonra ftp ile bağlanıp public_html altına sobdomain nin adı ile klasör açın ve tarayıcınızın adres satırına subdomain.siteadresi.com yazınca subdomainin çalıştığını göreceksiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s